Mi a B12-vitamin?
A B12-vitamint 1928-ban fedezték fel, és ez a B-komplexből nyert 8 vitamin egyike. A B12-et kobalaminnak nevezik a kobalta anyag után is, amely a vitamin része. A kobalamin egy vízoldható vitamin, amely nélkülözhetetlen a test számára. A B12 esetében az a különleges, hogy más vízoldható vitaminokkal ellentétben a testében tárolható. Ily módon készíthet készletet, akárcsak a zsírban oldódó vitaminok esetén. Az optimális készlet akár 3-10 évre is elegendő lehet. Ez természetesen személyenként eltérő, életmódjától, egészségügyi panaszoktól és korától függ. A B12-vitaminnak különböző formái vannak, nevezetesen:
- cianokobalamin
- metilkobalamin
- adenosylcobalamin
A cianokobalamin a kobalamin szintetikus formája, amelyet a testben még nem alakítottak át aktív biológiai formává metilkobalamin és adenozilkobalamin formává. A szerves formák az élelmiszerekben is megtalálhatók, és a cianokobalaminnal ellentétben a test könnyen felszívódik.
Itt megtekintheti a B12 tartományt (aktív szerves formában)
Mit tartalmaz a B12-vitamin?
A B12-vitamin csak az állati ételekben található, mint például hal, hús, tejtermék és tojás. Ezért vegán életmód esetén rendkívül fontos, hogy figyelje a B12-vitamin bevitelét, és tanácsos a kiegészítők kiegészítése.
Ezért vegán életmód esetén rendkívül fontos, hogy figyelje a B12-vitamin bevitelét, és javasolt a kiegészítés.
B12-vitamin hatás
Amikor olyan ételt eszik, amely B12-vitamint tartalmaz, azt felszívódás előtt össze kell kapcsolni a belső tényezővel, egy fehérje-szerű anyaggal, amely a gyomorban fordul elő. Ha a belső faktor kapcsolódik a B12-hez (külső faktor), akkor a vitamin a bélön keresztül felszívódhat a szervezetbe.
B12-vitamin:
- jót tesz a hangulatnak, a tanulási teljesítménynek, a koncentrációnak, az emlékezetnek és jótékony hatással
- hozzájárul a vörösvértestek normál kialakulásához
- jótékony hatással van a sejtosztódási folyamatra
- aktiválja a test természetes energiáját
- hozzájárul a normál homocisztein anyagcseréhez
- hozzájárul az immunrendszer normál működéséhez
- jótékony hatással van a fáradtság csökkentésére
- hozzájárul az idegrendszer normál működéséhez
B12 B6-val és B11-vel kombinálva
Ha egy típusú B-vitamint vesz be, akkor a többi B-vitamint is ajánlott bevenni. A B-vitaminok szinergiák egymással, ezért gyakran komplett B-vitamin komplexben kínálják őket. A B12-vitamin, amelyet gyakran lát a B6-val és a B11-vel (folsav) kombinálva, mivel ez a három B-vitamin szorosan együttműködik a testben. A B 12-hiány gyakran a B6-vitamin és a folsav hiányával jár. Ez a B-vitamin mindhárom jó a szervezet homocisztein anyagcseréjéhez.
B12-vitaminhiány tünetei
A testben készíthet B 12 készletet. Ha ez a készlet lassan csökken, és nem újratölti, hosszú ideig fennálló panaszok lassan felfedhetők. A B12-vitamin számos különféle folyamatban részt vesz a testben, a hiány miatt felmerülő panaszok mindenkinek eltérőek lehetnek. Például panaszok merülhetnek fel pszichológiai szinten, koncentráción és memórián, de fáradtság és rossz ellenállás is felmerülhet. A hiánynak számos oka lehet, például állati táplálék elfogyasztása, veleszületett anyagcsere-problémák, csökkent emésztőrendszer a gyomor-bélrendszerben, gyógyszeres kezelés vagy időskor.
Mennyi B12 naponta
Az RDA-t a Holland Egészségügyi Tanács napi 2,8 mcg-ben határozza meg. A magas bevitelnek a B12-vitaminnak nincs káros hatása, ezért biztonságos felső határértéket nem állapítottak meg. Ha a test több B 12 -et kap, mint amennyire szüksége van, akkor a test ezt szabályozza maga, például csökkentve az ételekből történő felszívódást. Ezen túlmenően a B 12 felesleg vizelhető ki.
B12-vitamin kiegészítés
A B12-vitamin-kiegészítés szempontjából fontos, hogy a könnyen felszívódó formákat válassza a metil-kobalamin és az adenozil-kobalamin. Ezenkívül fontos, hogy mindig olvadótablettát válasszon, hogy a B 12 közvetlenül a véráramba kerüljön a szájnyálkahártyán keresztül. Ily módon megkerülhető a gyomor és a belek, ahol a B12-vitaminhiány gyakran az oka.